FOLLOW US ON SOCIAL

Rosnąca popularność urządzeń elektronicznych w Polsce sprawia, że coraz więcej drzwi otwiera się dla cyberprzestępców. Według raportu przygotowanego przez podzespół ABW, w kraju nad Wisłą doszło do rekordowej liczby incydentów w 2020 roku. Nie napawa to optymizmem, szczególnie, że ataki przypuszczali nawet hakerzy z Korei Północnej!

Raport o stanie cyberbezpieczeństwa Polski

Taki raport stworzył działający przy ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Z jego treści wynika, że ilość niebezpieczeństw w sieci w 2020 roku była ogromna. Jedną z ciekawostek jest fakt, że na polskie portale próbowało dostać się nawet ugrupowanie z Korei Północnej. Szpiedzy z Azji próbowali dostać się w głąb polskich instytucji rządowych, a także podmiotów współpracujących z ONZ. Czy im się to udało? Tego raport już nie wskazuje.

Obraz kreowany przez raport nie napawa zatem optymizmem. Niebezpieczeństwo w sieci czai się za rogiem, a więc nie tylko wysoko postawieni urzędnicy muszą na siebie uważać. W 2021 roku mieliśmy już w Polsce kilka naprawdę szeroko zakrojonych akcji, o których więcej właśnie teraz.

Najpopularniejsze próby oszustw w ostatnim czasie

Jednym z najpopularniejszych oszustw w sieci w 2021 roku był „przekręt na OLX”. Zasada jego działania była prosta: oszuści kontaktowali się poza portalem z użytkownikiem, który chciał coś sprzedać, a następnie wysyłali mu spreparowane potwierdzenie nadania przelewu lub link z możliwością „odebrania zapłaty”. Po podaniu wymaganych danych okazywało się jednak, że było to zwykłe oszustwo, a z konta poszkodowanego uciekały wszystkie oszczędności.

Plagą są też w ostatnim czasie telefony, w których rzekomy konsultant banku pilnie wzywa do podania danych logowania, w związku z przejęciem ich przez oszustów. Innym sposobem jest na przykład podanie kodu BLIK, dzięki któremu można wypłacić środki z bankomatu.

Co ciekawe, większość z tego typu oszustw przeprowadzanych jest przez osoby ze wschodu. Można to poznać po bardzo oczywistym użyciu translatora w rozmowach na komunikatorze czy poprzez rozmowę telefoniczną, gdzie język dzwoniącego jest zdecydowanie daleki od czystej polszczyzny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *