FOLLOW US ON SOCIAL

Świat technologii i komputerów ewoluuje z roku na rok. Jeszcze 30 lat temu nikt nie przypuszczał, że ludzie będą mieli miliony informacji pod ręką w małym urządzeniu. Aktualnie sprzęt z dostępem do internetu to rzecz tak powszechna, jak dostęp do prądu czy wody. Wraz z szansami, pojawiają się także zagrożenia. Czy polski wymiar sprawiedliwości jest dobrze przystosowany do ochrony cyberbezpieczeństwa?

Ewolucja przestępstw w sieci

Gdy Internet stawiał pierwsze kroki, hakerzy nie mieli wielu opcji. Cyberataki zawężały się jedynie do drobnych aktów, które można porównać do niezbyt poważnego wandalizmu. Wraz z rozwojem techniki, także umiejętności oraz możliwości przestępców stały się większe. Aktualnie hakerzy posługują się zaawansowanymi narzędziami do wyłudzania danych lub ataków na określone instytucje.

W tak zwanym deep web znaleźć wiele ofert „pracy”, które niekoniecznie są zgodne z prawem. Zleceniodawcy płacą ogromne kwoty zorganizowanym grupom hakerskim za paraliż serwerów wybranej organizacji czy wykradnięcie konkretnych danych.

Polskie prawo a cyberprzestępstwa

W polskich dokumentach odnoszących się do przepisów prawnych ciężko znaleźć słowa z przedrostkiem „cyber”. Na poziomie ustawodawstwa europejskiego cyberprzestępstwa są opisane szerzej, a ich definicja sprowadza się do „czynów przestępczych dokonanych przy użyciu sieci łączności elektronicznej i systemów informatycznych”.

Polskie prawo nie stosuje bezpośredniego odniesienia do cyberprzestępczości, jednak większość niedozwolonych działań w sieci można „podpiąć” pod „paragrafy” z realnego życia. Idąc tym tropem można znaleźć takie przestępstwa jak nielegalny dostęp do systemu (art. 267 § 1 i 2 k.k), naruszenie integralności danych (art. 268 k.k. oraz art. 268a k.k ) czy nawet tworzenie narzędzi hakerskich (art. 269a k.k oraz art. 269b k.k).

Regulacje prawne w naszym kraju są w dużej mierze wzorowane na unijnych oraz ogólnoświatowych regulacjach. Mnogość artykułów mówiących o karach w cyberprzestrzeni jest duża, jednak realne ich egzekwowanie okazuje się czasem bardzo skomplikowane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *