FOLLOW US ON SOCIAL

Europa mówi o cyberbezpieczeństwie

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to coroczne wydarzenie, odbywające się w październiku na terenie całej Unii. Mottem akcji w 2020 roku została sentencja „Zastanów się, zanim klikniesz”. Patronat nad akcją objął z kolei Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Zintensyfikowane działania mające na celu poszerzanie wiedzy o cyberbezpieczeństwie przypadają w Europie na październik. To właśnie wtedy za sprawą Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa odbywają się różnego rodzaju szkolenia, warsztaty czy akcje specjalne.

Użytkownicy sieci Internet muszą być świadomi zagrożeń, które na nich czyhają. Jak wskazują badania, aż 6 na 10 ankietowanych nie wiedziałoby jak zareagować w przypadku ataku na ich urządzenie, a 1/3 z nich otworzyłaby link wysłany przez nieznajomego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Na czym skupiła się tegoroczna edycja?

Pod sentencją „Zastanów się, zanim klikniesz” kryje się akcja uświadamiania użytkowników Internetu odnośnie tego, jakie mogą być skutki odwiedzania niesprawdzonych portali oraz otwierania załączników wysyłanych przez nieznajomych. Codziennie na świecie wysyłanych są miliony maili, a wśród nich czają się te, których nadawcami są oszuści. Wyłudzenie danych poprzez pishing lub innego rodzaju atak może narazić użytkownika nie tylko na straty finansowe.

Organizatorzy w 2020 roku skupili się przede wszystkim na tym, by pomóc zainteresowanym rozpoznawać zagrożenia w sieci i odpowiednio na nie reagować. Rozszerzanie kompetencji cyfrowych może zaowocować także poszerzaniem i propagowaniem tej wiedzy wśród znajomych. Powiększająca się siatka osób odpowiednio świadomych pozwoli zmniejszyć liczby skutecznych ataków.

Według ekspertów, takie akcje są wyjątkowo potrzebne

Jak wskazują statystyki, kradzież danych i różnego rodzaju wyłudzenia to najczęstsze incydenty sieciowe, zgłaszane służbom. Głos w sprawie akcji  Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa zabrał Juliusz Brzostek, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w NASK: „Działalność edukacyjna podnosząca kompetencje cyfrowe społeczeństwa jest szczególnie ważna w kontekście obserwowanej w internecie wzmożonej aktywności cyberprzestępców”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *