FOLLOW US ON SOCIAL

Oszuści w ostatnich miesiącach mają naprawdę ciekawe sposoby na to, jak wyłudzić dane czy przejąć kontrolę nad sprzętami ofiar. Podobnie było w ostatnich kilku dniach, gdzie do dziesiątek tysięcy użytkowników trafił SMS, stwierdzający, że adresat powinien udać się na kwarantannę. To jednak oszustwo, a więcej o nim przeczytacie właśnie tutaj.

Jak wygląda SMS od oszusta?

Dla każdego z odbiorców treść wiadomości tekstowej jest taka sama. Znajduje się w niej informacja o skierowaniu na 10-dniową kwarantannę z powodu „zakażenia w najbliższym otoczeniu”. Następnie podany jest link, który rzekomo prowadzi do strony z większą ilością informacji. W domyśle ofiar jest to portal, na którym znajdą wszystkie wytyczne izolacji, a także dowiedzą się nieco więcej o całej sytuacji. Po kliknięciu w link okazuje się jednak, że…

… do pobrania jest wtyczka Flash Player. Oczywiście to oszustwo, bowiem pobranie rzekomego programu od Adobe sprawi, że oszuści będą mieli dostęp do wszystkiego, co znajduje się na smartfonie. Mowa tutaj nie tylko o plikach, ale też danych logowania do banków czy portali społecznościowych.

Co, gdy staniemy się ofiarą oszustwa?

Warto w tym momencie zaznaczyć, że wrześniowe oszustwo „na kwarantannę” jest groźne tylko dla posiadaczy smartfonów z Androidem. Przestępcy nieszczególnie lubią system iOS, a zatem osoby ze sprzętem Apple nie mają się czego obawiać. Oczywiście po pobraniu takiego programu warto usunąć jego wszystkie ślady, nie mniej jednak nie powinno dojść do przejęcia żadnych danych.

Użytkownicy Androida mają już cięższy orzech do zgryzienia. W ich przypadku, po zainstalowaniu aplikacji i zorientowaniu się, że jest ona wirusem, najlepiej wyłączyć urządzenie i udać się do profesjonalisty, który będzie mógł temu problemowi zaradzić. Warto też skontaktować się z bankiem w celu zmiany danych logowania, a podobną rzecz zrobić na każdym portalu. Nie chodzi tutaj tylko o te podstawowe profile, jak Facebook czy e-mail, ale również te zgoła niepozorne. Często „śledząc” jedno hasło, oszuści są w stanie dotrzeć do najważniejszych danych kont użytkownika sieci Internet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *