FOLLOW US ON SOCIAL

2020 rok pokazał, jak ważne są nowoczesne technologie w codziennym życiu. Dzięki nim każdy z pracowników czy uczniów może wykonywać swoje zadania zdalnie, a polityka „zostań w domu” jest bardzo ułatwiona. Codzienne zakupy, rozrywka, spotkania towarzyskie – to wszystko może odbywać się z wygodnej kanapy. Nieco szokującym może być zatem fakt, że Ministerstwo Cyfryzacji wraz z dniem 7 października przestało istnieć.

Historia Ministerstwa Cyfryzacji

Obowiązujący do samego końca układ sił i nazewnictwo obywatele Polski poznali 7 grudnia 2015 roku. Wtedy to rozporządzeniem Rady Ministrów utworzono Ministerstwo Cyfryzacji, przekształcone z wcześniejszego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Siedzibą nowego resortu został biurowiec przy ulicy Królewskiej na warszawskim Śródmieściu.

MC zajmowało się, jak sama nazwa wskazuje, wszystkimi zagadnieniami z branży cyfrowej – począwszy od systemów zdalnych urzędów, kończąc na cyberbezpieczeństwie. Rozwój gospodarczy państw niejako determinował konieczność przystosowania się do nowych warunków i wejścia w cyfrowy świat. Z tym zadaniem Ministerstwo Cyfryzacji radziło sobie nie najgorzej. Zdarzały się co prawda upadki, jednak o kilku wzlotach również trzeba głośno powiedzieć.

Duże roszady sprawiły, że w nowej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy nie znajdziemy Ministerstwa Cyfryzacji. Jego prawa, obowiązki oraz odpowiedzialności przejmie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Oznacza to, że aktualnie Ministrem Cyfryzacji jest sam premier – Mateusz Morawiecki. Czy taka restrukturyzacja wyjdzie cyfrowej Polsce na dobre? Zachowanie to było nieco niespodziewane, szczególnie w czasie, gdy na świat technologii trzeba liczyć podwójnie.

Jedną z gałęzi, którymi zajmowało się Ministerstwo Cyfryzacji była obrona cyfrowa Polski. Dbanie o odpowiednie zabezpieczenia kraju i systemów wewnętrznych nie jest łatwe. Trzeba do tego ogromnych kompetencji oraz dobrych doradców. Jeśli Mateusz Morawiecki zadba o to, by u jego boku pojawili się doświadczeni pracownicy, nowy układ sił ma szansę na przetrwanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *