FOLLOW US ON SOCIAL

Choć każdy użytkownik sieci Internet powinien mieć minimalne pojęcie o cyberbezpieczeństwie, przestępcy szukają coraz to nowych dróg do wyłudzania danych czy pieniędzy. Ostatnimi dniami zaobserwować możemy kilka niebezpiecznych trendów w nielegalnym świecie. Mowa tutaj oczywiście o kolejnych sposobach na wyłudzanie danych poprzez Internet czy telefon. Podszywanie się pod serwisy streamingowe czy nawet państwowe instytucje przybiera na sile, a podstępu mogą nie wychwycić nawet ci bardziej zaawansowani użytkownicy.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieautoryzowaną transakcją? Co to, to nie

Pierwsze tygodnie czerwca przyniosły nam informacje wprost od Ministerstwa Finansów. Jak mówią przedstawiciele resortu, oszuści poprzez rozmowę telefoniczną powołują się na wcześniej wymienioną instytucję i z należytą troską informują o nieautoryzowanej transakcji bankowej. By wszystko było przeprowadzone bez żadnych podejrzeń, oszuści przekazują nawet dane jednego z departamentów MF.

Prawdopodobnie jest to jeden z ataków, który skutkować może naliczeniem dodatkowych opłat u operatora komórkowego. Zasada działania jest prosta – oszust nakłania rozmówcę do oddzwonienia na podany numer, który jest jednym z tych o podwyższonej płatności. Przestępcy tą drogą nie mogą co prawda wyłudzić takich sum, jak ma to miejsce w przypadku bezpośredniego ataku na konto bankowe, jednak należy mieć się na baczności – kilka setek złotych nie chodzi przecież piechotą.

Oszustwa „na wnuczka” przeszły do lamusa – teraz podszywają się pod Netflix i PayPal

W pierwszych dniach czerwca twitterowy profil Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego rozgrzał się po dwóch wpisach. Oba dotyczyły oczywiście oszustw, których dopuszczają się przestępcy. Mowa tutaj o wyłudzeniach „na Netflixa” oraz „na Paypala”. W obu przypadkach chodzi o to samo – nieuczciwi ludzie wysyłają do nas e-maila, który łudząco przypomina ten, wysyłany z serwisów. W przypadku serwisu streamingowego chodzi oczywiście o opłacenie subskrypcji, fałszywy PayPal wysyła natomiast informację o zwrocie środków. Każda z wiadomości prowadzi jednak do tego samego – wyłudzenia danych konta bankowego poprzez fałszywy formularz na stronie przeznaczonej do ataku phishingowego.

Zmorą ostatnich miesięcy w polskim internecie są również ataki phishingowe poprzez serwis OLX. Fałszywy kupujący poprzez zewnętrzny komunikator (najczęściej WhatsApp) wysyła ofierze spreparowany link do odbioru płatności lub potwierdzenia nadania paczki. Strona phishingowa przejmuje dane, które niczego nieświadomy użytkownik wpisuje. Następnie trafiają one do oszustów, którzy bezkarnie mogą wykraść pieniądze z konta bankowego.

Liczba oszustów w polskim Internecie rośnie

Ostatnich kilkanaście miesięcy mocno przyczyniło się do wzrostu liczby oszustów internetowych w naszym kraju. Ich wzmożona aktywność spowodowana jest przede wszystkim sporym udziałem cyfrowego świata w życiu codziennym. Bez problemu możemy już załatwić wiele spraw urzędowych, a branża e-commerce rośnie z dnia na dzień.

Jak podaje stołeczna Policja, oszuści targetują swoje poczynania przede wszystkim na osoby w przedziale 20-40 lat. Techniki działania są niezwykle różnorodne – często jednak opierają się na socjotechnice, gdzie oszust podszywa się pod pracownika banku lub Policji. Początkowo dobrze działało to przede wszystkim na osobach starszych, jednak po drobnych modyfikacjach planu okazało się, że jest to również dobra metoda na wyłudzenie danych lub pieniędzy od osób w młodszym wieku.

Przestępcy szukając okazji podszywają się nie tylko pod portale internetowe w e-mailach, ale również pod prawdziwe instytucje. Ich numery mogą prawidło wyświetlać się na smartfonie, co jest pochodną błędów w protokołach telekomunikacyjnych. Należy zatem mieć się na baczności nawet w przypadku, gdy dzwoni teoretycznie znany nam numer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *