FOLLOW US ON SOCIAL

Dla dużej części Polaków konto bankowe to jeden z najważniejszych aspektów życia. Mają tam swoje wszystkie oszczędności, a nierzadko też kredyty na dziesiątki tysięcy złotych. Warto zatem chronić to miejsce wszystkimi siłami, bowiem powierzenie go w ręce osób trzecich może kosztować naprawdę dużo. Szczególnie teraz warto dobrze zaznajomić się z pojęciem cyberbezpieczeństwa, bowiem odsetek oszustw w kierunku posiadaczy kont bankowych znacząco rośnie.

Najczęstszy scenariusz oszustwa

Prowadzane we wszystkich mediach kampanie informacyjno-edukacyjne dokładnie tłumaczą, jak postępują przestępcy. Najczęściej jest to telefon do właściciela konta bankowego, w którym dzwoniący przedstawia się jako przedstawiciel banku. W rozmowie informuje potencjalną ofiarę o tym, że jej konto padło łupem przestępców. By zapobiec tragedii trzeba przelać całe zgromadzone na koncie fundusze w „bezpieczne miejsce” lub podać wszystkie potrzebne do zalogowania na konto dane. Oczywiście jest to fikcja, a przelanych pieniędzy ofiara prawdopodobnie nigdy już nie ujrzy.

Klienci Alior Banku muszą uważać jeszcze bardziej

Okazuje się jednak, że podszywanie się pod przedstawiciela banku poprzez rozmowę telefoniczną to nie wszystko, na co stać oszustów. Ostatnio Polskę obiegła wiadomość o tym, że przestępcy podrobili stronę bankowości internetowej Alior Banku. Po rzekomym zalogowaniu się na tym portalu do swojego konta, dane logowania zostają przejęte przez oszustów. Jak rozpoznać sfałszowaną stronę Alior Banku?

Przede wszystkim, różni się ona adresem. Autentyczny portal to aliorbank.pl, natomiast ten, stworzony przez oszustów, sygnowany jest adresem aliorgroup.org. Drugim poważnym sygnałem jest fakt, że okno logowania stworzone zostało w języku angielskim. Ostatnim elementem, zdecydowanie mniej rzucającym się w oczy są inne dane kontaktowe – zarówno infolinii, jak i e-maila.

Przestępstwo niejedno ma imię

Ostatnie miesiące to również plaga oszustw na portalu OLX. Przestępcy kontaktują się ze sprzedającymi i wysyłają im zainfekowane linki, które rzekomo mają prowadzić do odbioru zapłaty lub potwierdzenia nadania paczki. Niczego nieświadomi użytkownicy wypełniają wszystkie pola formularzu i tym samym jak na tacy przekazują wszystkie znaczące informacje oszustom.

Plaga tego przestępstwa stała się jednak tak duża, że niemal każdy, kogo ono spotka, jest już dobrze poinformowany i nie robi żadnych nieodpowiednich ruchów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *