FOLLOW US ON SOCIAL

Koniec roku to doskonała okazja, by zapoznać się ze statystykami dotyczącymi działalności Polaków w sieci. Codziennie dokonywane są miliony ruchów, a na międzynarodowe serwery wpływa równie wiele zapytań. Jak wygląda sprawa cyberbezpieczeństwa i poruszania się w Internecie przez obywateli naszego kraju?

Popularność bankowości internetowej ciągle rośnie

Raporty statystyczne wskazują, że co minutę dokonywanych jest w Polsce około czterech tysięcy operacji bankowych. Na tle innych krajów, usługi finansowe nad Wisłą są naprawdę dobrze rozwinięte i prosperują z należytym porządkiem. Użytkownicy oprócz płatności w sieci Internet, chętnie korzystają także z aplikacji mobilnych. Aż 10 milionów konsumentów zdecydowało się na zainstalowanie programu bankowego, który ułatwia im codzienne życie.

Czy Polacy szanują zasady cyberbezpieczeństwa? 

Aż 9 na 10 ankietowanych uważa, że korzystanie z usług bankowych przez Internet jest bezpieczne.  Nieco ponad połowa Polaków zaznacza natomiast, że posiada całkiem dobrą wiedzę na temat cyberprzestępstw. Czy z taką opinią można się jednak zgodzić? ¼ ankietowanych nie zwraca uwagi na to, czy portal, który odwiedzają posiada symbol kłódki oraz czy na początku jego adresu znajduje się przedrostek HTTPS://. Z kolei 38% odpowiadających nie zmieniło w ostatnim roku hasła do swojego konta w bankowości internetowej.

Nagminne próby cyberataków

Aż 70 procent przedsiębiorstw deklaruje, że w 2018 roku odnotowało przynajmniej jeden incydent, naruszający cyberbezpieczeństwo firmy. Niemal 1/5 ankietowanych zaznacza z kolei, że próby uzyskania ich danych były częste. Mimo to, Polacy czują się w sieci bezpiecznie i starają się dbać o swoje bezpieczeństwo. W końcu niemal połowa z nich zmieniła w ciągu ostatniego roku hasło do bankowości internetowej, a 79% z nich nie ufa załącznikom wysyłanym przez nieznajomych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *