FOLLOW US ON SOCIAL

Ochrona danych w sieci i zabezpieczenie ich przed atakami są coraz ważniejsze. Wydają się wiedzieć o tym również rządzący naszym krajem, którzy planują wydać pół miliarda złotych na cyberbezpieczeństwo. Pozytywnie powinno to wpłynąć na ochronę naszego kraju przed niepożądanymi osobami i grupami.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W mieście położonym niedaleko Śnieżki odbyło się forum, na którym głos zabrał między innymi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Podkreślał on, że bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest ważniejsze niż pokazują to cyfry. Wszystkiemu winny ma być fakt, że nie wszystkie incydenty są zgłaszane.

Janusz Cieszyński zadeklarował także utworzenie specjalnego funduszu na rzecz cyberbezpieczeństwa, z którego środki mają być przeznaczone na wsparcie funkcjonowania CSIRT NASK oraz CSIRT GOV (ABW). Rozwinięcie tych dwóch grup to jeden z naczelnych celów.

Na co potrzebne są pieniądze?

Aktualnie w naszym kraju jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z działu cyberbezpieczeństwa. Do tej pracy nie może przyjść pierwszy lepszy ekspert z IT, a jedynie wykwalifikowany pracownik, który poświęcił lata swojego życia na naukę w tym konkretnym sektorze. Przedstawiciel policji słusznie podczas forum zauważył, że nawet najlepsza technologia jest nieskuteczna, gdy nie ma ekspertów, którzy będą w stanie wykorzystać jej potencjał.

Kolejnym wyzwaniem w zakresie działania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestepczości są aspekty prawne. Przepisy muszą być dostosowane do działania funkcjonariuszy, ponieważ bez tego nie można skutecznie prowadzić czynności (np. deanonimizacja, mająca na celu, jak sama nazwa wskazuje, pozbawienie anonimowości).

Czym grozi brak systemu cyberbezpieczeństwa?

Brak lub słabe działanie takiego systemu naraża obywateli na ogromne wycieki danych. Mowa tutaj o kontach bankowych, loginach i hasłach do portali rządowych, jak i największych polskich firm. Już nie raz ataki hakerskie sprawiały, że ważne dla całego świata lub kraju instytucje stawały w miejscu, a straty były szacowane na miliony. To właśnie do tego typu sytuacji nie możemy dopuścić, a w tym celu będziemy potrzebować wykwalifikowanej i kompetentnej kadry w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *