FOLLOW US ON SOCIAL

Prawo na całym świecie jest surowe, a nieprzestrzeganie go wiąże się z aresztem lub innymi formami kary. Te najsurowsze są najczęściej wymierzane za morderstwa oraz zdradę stanu. Tego drugiego dopuścił się ostatnio według rosyjskich śledczych Ilja Saczkow – szef Group-IB.

Czym zajmuje się Group-IB?

Jest to globalna firma, która na co dzień zajmuje się wykrywaniem zagrożeń i cyberprzestępczością. Specjalizuje się ona w badaniu i zapobieganiu zaawansowanym technologicznie cyberprzestępstwom. Dzięki 18-letniemu doświadczeniu i dziesiątkach tysięcy godzin reakcji na wszelakie incydenty stała się ona partnerem Interpolu, Europolu, a także została rekomendowana przez OBWE jako dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Misją Group-IB jest ochrona klientów w cyberprzestrzeni za pomocą innowacyjnych produktów i usług.

Zatrzymanie szefa firmy

Ilja Saczkow został zatrzymany przez policję do 27 listopada bieżącego roku. Wszystko to za sprawą podejrzenia o zdradę stanu, za co grozi mu aż 20 lat pozbawienia wolności. Według telewizji RTVI rewizje w biurze Group-IB prowadziła Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Firma nie wypowiedziała się w sprawie przyczyn tych działań. Zapewniła, że obsługa wszystkich klientów odbywa się w sposób planowy, a prawnicy i menadżerowie firmy wyjaśniają sytuację związaną z rewizjami. Proces sądowy powinien się zacząć już wkrótce, a jego wyniki zapewne podadzą nam rosyjskie media.

Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze

Każdy kraj powinien teraz posiadać specjalistów od cyberbezpieczeństwa, którzy stale czuwaliby nad interesem państwa. Nasz kraj również próbuje wyrobić sobie w tym aspekcie pewną i bogatą kadrę. Niedawno rząd obiecał przekazać pół miliarda dolarów na cyberbezpieczeństwo.

Główny problem jest jednak w tym, że w naszym kraju brakuje specjalistów z tej dziedziny, a są oni nam potrzebni na już. Być może sięgniemy po pomoc osób z innych regionów świata, lecz wtedy zawsze trzeba mieć na uwadze to, że takie osoby będą działały jedynie dla pieniędzy, a dobro i bezpieczeństwo Polski zostanie odsunięte na dalszy plan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *