FOLLOW US ON SOCIAL

Wzmożone wykonywanie swoich działań w trybie zdalnym to z jednej strony ogromne ułatwienie dla pracownika, z drugiej jednak mocno wpływa na cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Jak pokazuje raport VMware, liczba ataków w marcu tego roku wzrosła o niemal 150% w stosunku do analogicznych danych z lutego. Na tak zintensyfikowane działania oszustów ma wpływ kilka czynników.

Dlaczego liczba ataków wzrosła?

Głównym powodem jest oczywiście przeniesienie dużej części zadań do sieci i systemów służbowych. Gdy praca może być wykonywana stacjonarnie, a dokumenty są w obiegu jedynie fizycznym, hakerzy nie mają aż takiej chrapki na dane firm. W przypadku, gdy wszystkie zadania odbywają się poprzez sieć Internet, a wrażliwe dane krążą od pracownika do pracownika, oszuści mają więcej okazji do działania. Nie bez winy jest także wykorzystywanie służbowych urządzeń w celach prywatnych. Pracownicy używający laptopa czy smartfona jedynie do pracy i powierzonych im obowiązków mogą nieco ograniczyć ryzyko zainfekowania sprzętu.

Ankietowani przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń oraz z tego, jakie działania mogłyby pomóc w ulepszeniu cyberbezpieczeństwa swojej firmy. 45% z nich przyznaje, że kompleksowa strategia obrony byłaby kluczem do sukcesu w odparciu ataków hakerskich. Jednocześnie niemal 1/3 nie zamierza takich działań podjąć!

Szczelne zabezpieczenia nie są łatwe do zrealizowania

Brak reakcji w dobie czyhających cyberzagrożeń, przedsiębiorcy tłumaczą trudnością w realizacji pomysłów. Poszczególne działy firmy nie działają ze sobą, zwalczając wspólnego wroga. Relacje między nimi są przeciętne, a kluczem do sukcesu jest przecież kompleksowe działanie. Ponad 50% ankietowanych chce jednak poprawić te relacje i niejako zmusić poszczególne grupy do działania w  sprawie kompleksowej cyberochrony firmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *