FOLLOW US ON SOCIAL

Prowadząc własny biznes trzeba mieć na uwadze wiele kosztów z różnych kategorii – od opłacenia podatków po wynajem lokalu. W przypadku prowadzenia dużych firm, mających sporą styczność z wrażliwymi danymi konsumentów, trzeba mieć także na uwadze wydatki związane z cyberbezpieczeństwem. Te w niektórych wypadach są bardzo wysokie.

Statystyczny koszt zabezpieczeń

Raport przeprowadzony przez firmę Cisco wskazuje, że niemal połowa firm, zatrudniająca maksymalnie 1000 pracowników wydaje do ćwierć miliona dolarów rocznie na ochronę swoich cyberdanych. Połowa ogromnych korporacji, zatrudniająca ponad 10 razy tyle, na cyberbezpieczeństwo wydaje minimum milion dolarów w tym samym okresie. Kwoty te mogą przyprawić o zawroty głowy, a mimo to aż 80% ankietowanych przedsiębiorców stwierdza, że koszta nie pokrywają całości minimalnego poziomu bezpieczeństwa.

Kwota zapewnienia cyberbezpieczeństwa może być bardzo zróżnicowana. Wiele zależy od profilu działalności firmy, tego, jakie systemy ochrony chce wdrożyć oraz z jakimi przeciwnościami musi się zmagać.

Podstawa to wykwalifikowana kadra 

Specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa brakuje nie tylko na polskim, ale także ogólnoświatowym rynku pracy. Aktualnie niedobór liczony jest w milionach. Nic więc dziwnego, że osoby z wysokimi kwalifikacjami cenią swoje usługi jak mało kto. By ograniczyć koszta, niektóre przedsiębiorstwa zatrudniają osoby, które potem szkolą lub korzystają z firm zewnętrznych, zapewniających ochronę cybernetyczną.

Opinia ekspertów

Możliwości ochrony cybernetycznej polskich przedsiębiorstw skomentował Mateusz Pastewski, Cybersecurity Sales Manager w Cisco: „Na polskim rynku wydatek rzędu 250 tysięcy dol. rocznie robi ogromne wrażenie, w szczególności wśród mniejszych firm. Coraz częściej jednak mogą one dokonać zakupu rozwiązań bezpieczeństwa w modelu subskrypcyjnym, zamiast ponoszenia jednorazowego wydatku. Wówczas kwota ta nie powinna wydawać się już tak ogromna”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *