FOLLOW US ON SOCIAL

Internetowi przestępcy czyhają na każdym kroku. Ich celem jest przede wszystkim wyłudzenie danych, którymi mogą potem posłużyć się na różne sposoby. Podstawą ochrony cybernetycznej jest oczywiście zasada ograniczonego zaufania i uważne sprawdzanie, jakie strony się odwiedza. W kilku łatwych krokach można jednak zapewnić sobie jeszcze większy spokój.

Silne hasło – na każdym portalu inne

Podstawową regułą przy tworzeniu hasła do konta jest zaimplementowanie przynajmniej jednej wielkiej litery oraz jednej cyfry. To jednak może nie wystarczyć, bowiem kilkuznakowe hasło komputer może złamać w mgnieniu oka. Warto jest utworzyć frazę zawierającą dwie wcześniej wymienione wytyczne, jednak w łatwy sposób można siłę hasła poprawić – wystarczy ubogacić je o znaki specjalne. Takie zabezpieczenie, złożone z kilkunastu znaków może już stanowić przeszkodę dla niezbyt zaawansowanego hakera. Ważne jest także, by każde z kont posiadało inne hasło – łatwiej wtedy zadbać o bezpieczeństwo danych, gdy jeden z portali zostanie przejęty przez przestępców.

Weryfikacja dwuetapowa

Coraz popularniejszym zabezpieczeniem kont różnego rodzaju jest weryfikacja dwuetapowa. Może ona być przeprowadza przez zewnętrzne aplikacje lub te, stworzone przez daną firmę, na której konto posiada użytkownik. Zasada działania tego typu ochrony opiera się na wysłaniu do właściciela unikalnego kodu, dzięki któremu może on pomyślnie się zalogować. Jeśli usługodawca oferuje taką możliwość, warto zainwestować nieco czasu w skonfigurowanie weryfikacji dwuetapowej.

Aktualizacja aplikacji oraz systemów

Jedną z luk, które tworzą dogodną sytuację dla hakera są niezaktualizowane urządzenia czy aplikacje. Firmy na bieżąco zwalczają „dziury” w zabezpieczeniach, by ich produkty mogły stawić czoła najnowszym technologiom, wykorzystywanym w internetowych przestępstwach. Aktualizowanie wszystkich użytkowanych systemów czy aplikacji jest zatem ważnym aspektem prywatnego cyberbezpieczeństwa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *