FOLLOW US ON SOCIAL

Każdego tygodnia w polskim internecie dochodzi do co najmniej kilku przestępstw. Cyberbezpieczeństwo jest coraz ważniejszym aspektem codziennego życia, który obowiązkowo trzeba poznać. Największym wrogiem są oczywiście zorganizowane ataki, mające swoje specjalistyczne określenia. Warto je znać, by wiedzieć, z czym ma się do czynienia.

Złośliwe oprogramowanie malware

Gdy program typu malware dostanie się do pamięci urządzenia, użytkownik może mieć niemałe kłopoty. Atak tego typu skupia się na działaniach wykonywanych bez zgody oraz wiedzy właściciela. Dzięki złośliwemu oprogramowaniu, przestępca może pozyskać dane osobowe czy informacje logowania do usług bankowych, serwisów społecznościowych i innych.

Phishing – podszywanie się pod innych nadal w modzie

Niezwykle rozwinięte media społecznościowe sprawiają, że podszywanie się pod kogoś jest owocnym sposobem na oszustwa. Phishingiem mogą zajmować się nawet mało wprawieni adepci internetowych przestępstw, bowiem jest to bardzo prosty atak, nie wymagający wielkich umiejętności. Hakerzy podszywają się pod istniejące w rzeczywistości instytucje i starają się podstępem wyłudzić dane. Gdy ta sztuka się uda, mają ogromne pole do popisu – jedną z najpopularniejszych ostatnio metod oszustwa jest proszenie poprzez wiadomość messenger o przelew BLIK. Ofiara nie ma pojęcia o tym, że konto zostało przejęte, a jej niczego nieświadomi znajomi zostają współpokrzywdzonymi.

Zmasowany atak DDos

O jego sile często mogą przekonać się popularni streamerzy, nadający transmisje na żywo. Zainfekowane komputery, nad którymi została przejęta kontrola, przeprowadzają zmasowany atak na sieć, portal lub usługi ofiary. Duża liczba żądań prowadzi do szybkiego wyczerpania zasobów obliczeniowych, co w efekcie zawiesza system i tworzy go zupełnie bezużytecznym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *