FOLLOW US ON SOCIAL

Cyberbezpieczeństwo użytkownika w dużej mierze zależy od niego samego. To na jego barkach spoczywają aktualizacje systemów i aplikacji czy tworzenie silnych, zróżnicowanych haseł. Co jednak oznacza określenie „silne hasło”? By było one trudne do złamania, musi posiadać kilka cech charakterystycznych.

Podstawowe zabezpieczenie, jakim jest login oraz hasło, wykorzystują wszystkie portale. W wytycznych dotyczących ukrytego słowa pojawia się zapis, że musi mieć ono co najmniej 8 znaków. To jednak zdecydowanie za mało! Program komputerowy może złamać takie hasło w mniej niż sekundę. Warto, by zabezpieczenie posiadało ciąg znaków, składający się z przynajmniej kilkunastu elementów.

Nieroztropnym jest posiadanie jednego hasła do wszystkich swoich kont. Niezależnie od tego, czy jest to portal o zwierzętach, czy konto bankowe, na każdym z serwisów warto mieć inne, oryginalne hasło. Takie działanie pozwoli zabezpieczyć się na wypadek ataku hakerskiego, na jedną ze stron WWW. Nawet jeśli dane zostaną skradzione, inne konta użytkownika będą bezpiecznie. Dobrą praktyką jest również regularna zmiana haseł do wszystkich posiadanych kont. Nawet jeśli dane z żadnego miejsca nie zostały skradzione, warto przeprowadzać takie działania prewencyjne.

Jak radzą eksperci, bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie konta jest ustawienie hasła, które będzie dłuższą frazą. Składające się z kilku słów zdanie (oczywiście bez spacji) ze znakami specjalnymi oraz wielkimi literami może sprawić wiele kłopotów nawet doświadczonym przestępcom. Kilkudziesięcioznakowe hasła powinny kojarzyć się użytkownikowi tak, by w łatwy sposób wiedział, jak się zalogować. Zadanie to jednak nie będzie proste dla osób postronnych, które musiałyby czytać w myślach, by odgadnąć skojarzenia drugiego człowieka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *