FOLLOW US ON SOCIAL

Sklep Google Play oferuje użytkownikom systemu Android miliony aplikacji do pobrania. Przy takiej liczbie programów, administratorzy nie są w stanie wyłapać wszystkich, które mogą w jakiś sposób działać na niekorzyść użytkownika. Tak właśnie powstała moda na aplikacje fleeceware, mogące samodzielnie pobierać opłaty abonamentowe.

Zmiany w Google Play wykorzystali nieuczciwi deweloperzy

Od pewnego czasu w sklepie Google Play istnieje możliwość obciążenia użytkownika stałymi kosztami abonamentowymi z aplikacji. Nieuczciwi deweloperzy znaleźli w tej opcji szansę dla siebie. Eksperci ds. bezpieczeństwa Sophos zdemaskowali jak dotąd kilkadziesiąt aplikacji, które (pozornie) bez wiedzy użytkownika mogą rościć prawa do opłat abonamentowych.

Co to fleeceware?

Aplikacje opierające swoje działanie na oszustwie fleeceware to z reguły małe programy. Ich zadanie może być różne, jednak ważny jest ostateczny cel – po bezpłatnym okresie próbnym, automatycznie zostaje uruchomiona płatna subskrypcja. Jej wyłączenie może przysporzyć problemów, bowiem nie wystarczy zwyczajne odinstalowanie aplikacji. Potrzebne jest zrezygnowanie z opłat w sklepie Google Play lub kontakt w tej sprawie z deweloperem.

Kwoty abonamentowe aplikacji fleeceware mogą przysporzyć bólu głowy. Niekiedy jest to nawet tysiąc złotych miesięcznie! Wychwycenie oszustw nie należy do łatwych – proste programy często ocenione są bardzo pozytywnie przez dziesiątki tysięcy osób. Dzieje się tak za sprawą wykupionych botów, które automatycznie wystawiają oceny i komentarze w określonym miejscu.

Jak ochronić się przed fleeceware?

Programy tego typu to z pozoru nic poważnego i nie należy się ich bać. Ważne jest, by zawsze na początku użytkowania danej aplikacji przeczytać regulamin i uważnie akceptować pojawiające się zgody. Działanie oszustów opiera się na braku uwagi użytkownika, a kary za takie postępowanie nie można wyegzekwować prawnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *